Nekupuj iPhone 15 - 5 důvodů proč počkat na iPhone 16


Apple představil řadu nových produktů na svém nedávném KeyNote, včetně nové řady iPhone 15, Apple Watch Series 9 a Apple Watch Ultra 2. Také jsme dostali malou aktualizaci pro AirPods Pro ve formě nového USB-C nabíjecího pouzdra, aby se sladily s tím, že iPhone opustil technologii Lightning.

iPhone 15 Pro Cameras.

Tento rok je u iPhone 15 opravdu hodně důvodů k nadšení, protože jde o mnohem větší upgrade než u jeho předchůdců. Nyní máme Dynamic Island napříč celou řadou, USB-C nabíjení, 48MP fotoaparát a krásný displej, který dosahuje dvojnásobku jasu iPhone 14 s 2 000 nity. Obsahuje také čip A16 Bionic, který debutoval s iPhone 14 Pro.

Pro iPhone 15 Pro máme nyní titan místo nerezové oceli, tenčí rámečky a čip A17 u verze Pro. Navíc spínač ztlumení je nyní tlačítkem akce. A pro iPhone 15 Pro Max je k dispozici nový tetraprizmatický teleobjektiv, který dosahuje 5násobného optického zoomu namísto 3násobného optického zoomu u standardního iPhone 15 Pro.

I když jsou vylepšení standardního a Pro modelu iPhone 15 rozhodně impozantní, nemusí být vhodné provést upgrade, pokud již máte zařízení iPhone 14. Místo toho existuje několik důvodů, proč byste mohli počkat na iPhone 16.

Nové funkční tlačítko

Když začal cyklus spekulací o iPhone 15, bylo mnoho řečí o tom, že Apple změní způsob fungování hlasitostních tlačítek. Namísto fyzických tlačítek se zdálo, že fyzické tlačítko se změní. Je to podobné tomu, jak se tlačítko Domů na starých iPhonech nakonec změnilo z fyzického tlačítka na dotyk na sklu, který poskytoval haptickou odezvu, simulující pocit stisku tlačítka.

V nějaké fázi se objevily zprávy, že Apple narazil na technické obtíže, protože by to vyžadovalo více haptických motorů uvnitř zařízení. Apple tento plán pro iPhone 15 zrušil, protože všechny modely pro něj zachovávají dvě fyzická tlačítka. Ale tlačítko Akce jsme dostali u modelů iPhone 15 Pro.

Ale jenom proto, že bylo zrušeno pro iPhone 15, neznamená to, že je to navždy. Apple jednoduše odložil nevyhnutelné a můžeme velmi dobře vidět přechod na tlačítka akce na verzi podobné volume up a down pro modely iPhone 16 Pro v roce 2024.

A protože Apple obvykle přenáší funkce Pro do standardních modelů, nebylo by překvapující, kdybychom uviděli tlačítko Akce i u iPhone 16 a iPhone 16 Plus.

Možný snímač Face ID pod displejem

Face ID tick icon on the iPhone 14 Pro's Dynamic Island.

Mnoho lidí již několik let čeká na to, ať už Apple začne používat snímač otisků prstu nebo Face ID pod displejem. I když snímač otisků prstu pravděpodobně brzy nepřijde, snímač Face ID je lepší možností u vysoce kvalitních modelů iPhone 16 Pro, pokud budeme mít štěstí.

Ming-Chi Kuo, uznávaný analytik z Apple dodavatelského řetězce, naznačil v minulosti, že Apple by mohl začít používat technologii pod displejem pro přední kameru od roku 2024. To by znamenalo větší plochu displeje ve srovnání s výřezem nebo Dynamic Island, jak bylo zvykem v minulých letech.

Ale samozřejmě jiní analytici, jako je Ross Young, a také Mark Gurman z Bloombergu, tuto možnost zpochybňují a tvrdí, že tato technologie by mohla být možná až od roku 2025, což by znamenalo, že bychom museli počkat na iPhone 17.

Více RAM a lepší výkon

Je jasné, že iPhone 16 určitě dostane lepší čip A18, alespoň v modelech Pro. Ale Apple přináší předchozí generaci Pro čipu také do standardních modelů, takže příští rok by měl být iPhone 16 vybaven čipem A17, přičemž A18 přijde do iPhone 16 Pro.

Ale jde o více než jen o čip uvnitř. Zatímco iPhone 15 zdá se, že má stále 6 GB RAM, což je standard u iPhonů posledních několika let, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max mají 8 GB RAM. To je dáno čipem A17 Pro, což jim přináší velký upgrade.

Avšak s iPhone 16 bychom mohli vidět, že se tento nárůst RAM rozšíří i na základní modely. Opět by se čip A17 měl dostat z iPhone 15 Pro pravděpodobně do standardního modelu iPhone 16 příští rok, což by mělo smysl.

Více RAM znamená lepší výkon a efektivitu, což by byla výhra pro všechny.

Začátek éry iPhone Ultra

Render of iPhone 16 Pro Max size compared to iPhone 15 Pro.

V týdnech před událostí iPhone 15 se šířily různé spekulace o možné změně názvu modelu iPhone 15 Pro Max na "iPhone Ultra". Nyní, když událost proběhla, vidíme, že se to vůbec nestalo. Ale iPhone 16 by to mohl změnit. Existují zprávy, že modely iPhone 16 Pro by mohly dokonce získat zvětšení velikosti, přičemž největší model by mohl dosáhnout až na 6,9 palce, zatímco standardní velikost Pro by se mohla zvětšit na 6,3 palce. To by mohlo být dobrým způsobem, jak představit iPhone 16 Ultra.

Nový teleobjektiv pro modely Pro

View of the iPhone 15 Pro's camera module.

Jedním z zklamání řady iPhone 15 Pro je, že pouze model iPhone 15 Pro Max dostává tetraprizmatický teleobjektiv, umožňující optický zoom až 5x. Pro lidi, kteří nemají rádi velké telefony, zůstává teleobjektiv u modelu iPhone 15 Pro opět na 3x optickém zoomu.

To by se však mohlo změnit u modelů iPhone 16 Pro. Zprávy naznačují, že Apple by mohl udělat model iPhone 16 trochu větší, takže by mohl být prostor pro periskopickou kameru ve všech modelech Pro. Jedním z důvodů, proč je tetraprizmatický teleobjektiv letos pouze v modelu iPhone 15 Pro Max, je fyzická velikost zařízení.

Pro ty, kteří mají rádi velké telefony, by mohl model iPhone 16 Pro Max také dostat "super" periskop, který nabízí ještě více optického zoomu. Bylo by úžasné vidět iPhone, který nabízí zoomovací rozsah stejně dobrý jako například Samsung Galaxy S23 Ultra.

Musíme se prostě počkat a uvidíme Řada iPhone 15

iPhone 15 colors.

Po trošce pátrání vypadá, že iPhone 16 by mohl být ještě lepší a stálo by za to počkat. Samozřejmě, žádná z těchto informací není potvrzena a je to jenom spekulace. Pokud se některé z těchto zvěstí ukážou být pravdivé, iPhone 16 a iPhone 16 Pro by mohly být velmi schopné zařízení.

Sám se těším na to, že budu mít menší model iPhone Pro, který bude stejně kvalitní jako jeho větší sourozenec. Opravdu se mi nelíbí, že Apple to změnil, protože jsem vždy chtěl mít nejlepší fotoaparát ve zmenšeném provedení. Naposledy měly modely iPhone Pro nevyrovnané fotoaparáty u modelu iPhone 12.

Pokud model iPhone 16 Pro tento problém vyřeší, spolu s vším ostatním, co bychom mohli vidět, lze s jistotou říci, že rok 2024 bude pro iPhone vzrušující.