Srovnání iPhone 15 vs. iPhone 13: vyplatí se upgrade?

iPhone 15 versus iPhone 13: Očekávané Největší Vylepšení

Měli by ti, kteří kupovali iPhone 13 v roce 2021 okamžitě upgradovat?

iPhone 15 vs iPhone 13: what's new after two years? - PhoneArena

 

Pokud jste byli mezi těmi, kdo si koupili iPhone 13 při jeho uvedení v roce 2021, pravděpodobně se blíží konec vaší smlouvy a zvažujete možnost upgradu.

Dva roky mohou v oblasti vývoje smartphonů znamenat velký rozdíl. Bude iPhone 15 velkým vylepšením oproti iPhone 13, nebo byste měli svůj současný model ponechat ještě chvíli? Zde jsou pět největších změn, které očekáváme mezi iPhone 13 a iPhone 15.

iPhone 15 versus iPhone 13: Sbohem Lightning, Ahoj USB-C USB-C

Tento rok by měl být tím, kdy se Apple údajně zbaví konektoru Lightning jednou provždy. Je to díky nařízení EU, které stanovuje, že přenosná zařízení musí v budoucnu podporovat univerzální standard nabíjení USB-C.

Apple given deadline for swapping iPhone lightning port for USB-C | Science  & Tech News | Sky News

Tato zpráva je většinou vítána, pokud jde o nabíjení a rychlost přenosu dat. Může však být trochu nepříjemné, pokud máte kolem sebe desítky kabelů a příslušenství s konektorem Lightning.

Navíc, ačkoliv obdržíte nový kabel v krabici, nemějte očekávání ohledně nabíječky. Existují zvěsti, že si Apple možná ponechá rychlejší nabíjení a rychlost přenosu dat pro modely iPhone 15 Pro, ale uvidíme, co se stane.

iPhone 15 versus iPhone 13: Konec zářezu Obrazový zářez na iPhone 14

Od doby, kdy se objevil s modelem iPhone X, byl zářez poměrně kontroverzní – i když desítky výrobců Androidu ho okamžitě napodobily. Minulý rok Apple nahradil zářez něčím nazývaným Dynamický ostrov, který z nevzhledného zářezu udělal elegantní prvek. Díky chytré vizuální trikové úpravě se zářez zdá rozšiřovat s notifikacemi a daty způsobem, který je nepopiratelně skvělý.

Bohužel, tato funkce byla dostupná pouze u modelů iPhone 14 Pro a Pro Max. Nicméně všechny signály ukazují na to, že se tato funkce objeví i u základního modelu iPhone 15. Pravda je, že není o moc méně rušivá než zářez, ale přidaná funkčnost je elegantní a nabízí mnoho potenciálu.

iPhone 15 versus iPhone 13: Rychlejší procesorRender čipu A16 Bionic

Faktem je, že s každým upgradem telefonu můžete očekávat rychlejší výkon. Loňský rok však Apple porušil jedno nepísemné pravidlo. Model iPhone 14 byl vybaven starším čipem A15, který se nacházel v modelu iPhone 13 Pro, a čip A16 Bionic si ponechala pro modely iPhone 14 Pro.

Tento rok se iPhone 15 Pro očekává s čipem A17, zatímco model iPhone 15 by měl konečně zdědit čip A16. Protože tento čip je již dostupný, máme poměrně jasnou představu o tom, jaký rychlejší bude iPhone 15 oproti iPhone 13, ačkoliv nejde o zázrak vylepšení.

To znamená, že ti, kteří upgradují ze modelu iPhone 13, pocítí výhodu jen jednoho generace změny čipu, nikoli dvou, jak se očekávalo. Přesto jde o vítané vylepšení.

iPhone 15 versus iPhone 13: Vylepšený fotoaparát Minulý rok obdržely modely iPhone 14 Pro Max a iPhone 14 Pro první zvýšení počtu megapixelů fotoaparátu od doby, kdy model iPhone 6S představil 12megapixelový senzor v roce 2015. Na základě našich testů dosáhl fotoaparát iPhone 14 Pro série s 48megapixelovým snímačem velmi dobrého výkonu.

Vypadá to, že 48megapixelový snímač fotoaparátu nebude tento rok exkluzivní funkcí Pro modelu, což znamená, že hlavní fotoaparát s 48megapixelovým snímačem by měl přijít i do běžného modelu iPhone 15. Navíc analytik Jeff Pu tvrdí, že model iPhone 15 bude mít "tři vrstvené snímače" s lepšími schopnostmi zachycování světla pro světlejší a obecně lepší fotografie.

Očekávejte však, že základní modely iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro a iPhone 15 Pro Max.

iPhone 15 versus iPhone 13: Větší obrazovka

Špatná zpráva pro ty, kteří plánují upgradovat model iPhone 13 mini. Minulý rok Apple zrušil tuto řadu a nahradil kompaktní model iPhone 13 mini obrovským modelem iPhone 14 Plus s úhlopříčkou obrazovky 6,7 palce.

Společnost plánuje pokračovat v této strategii i letos s modelem iPhone 15 s úhlopříčkou obrazovky 6,1 palce a modelem iPhone 15 Plus s úhlopříčkou obrazovky 6,7 palce.

Pokud Apple postupuje stejným způsobem, rozdíly mezi těmito telefony budou spočívat v obrazovce a kapacitě baterie. Ti, kdo chtějí větší obrazovku, budou moci mít tuto možnost bez nutnosti investovat do modelu iPhone 15 Pro Max.

iPhone 15 versus iPhone 13: Možná alternativa

Všechna tato spekulativní vylepšení by mohla představovat podstatný upgrade, pokud se potvrdí. Ale protože většina těchto vylepšení (kromě USB-C) jsou dědictvím z modelu iPhone 14 Pro, možná byste měli zvážit tuto cestu k upgradu.

Iphone 15 लीक की जानकारी: लॉन्च तारीख, डिज़ाइन और महंगाई के बारे में सभी  रहस्यों का खुलासा | Ai Innovator

Je pravda, že model iPhone 14 Pro nebude v září nejnovějším a nejlepším modelem od Applu, ale bude mít stejný čipset a k tomu ještě telefoto zoom, displej s nepřetržitým zobrazením a obnovovací frekvenci 120 Hz.

Shodou okolností to kopíruje radu, kterou jsem dal kupujícím lákajícím se na základní model iPhone 14, když byl uveden v září minulého roku: „kupte si raději model iPhone 13 Pro“.

Apple poté přerušil výrobu tohoto modelu, pravděpodobně udělá totéž i s modelem iPhone 14 Pro letos. Pokud však nemáte problém s nabídkami od operátorů nebo možná trhem s předvlastnictvím, pravděpodobně získáte za své peníze v září značně dobrý přínos.